Najlepsza kawa? Najlepsze espresso?

Zadając sobie to pytanie wyobrażamy sobie skomplikowane urządzenie w postaci drogiego ekspresu z mnóstwem gadżetów, kosztującym często nawet kilka tysięcy złotych.

Tymczasem rozwiązanie jest niezwykle proste i zarazem niedrogie.

Kawiarka 🙂

To proste urządzenie, znane od lat.

Wszystkie kawiarki, niezależnie od tego z czego są wykonane i jak wyglądają, działają w podobny bardzo prosty sposób. Do dolnego zbiorniczka wlewamy wodę, do sitka, które znajduje się nad zbiorniczkiem z wodą wsypujemy kawę. Woda podgrzana w zbiorniczku paruje i przeciskając się przez zmielone ziarna kawy do górnego zbiorniczka tworzy intensywny i niezwykle aromatyczny napar.

Kawiarki mogą być wykonane z aluminium lub z metalu. Materiał z którego są wykonane nie wpływa na smak zaparzonej kawy.

Tradycyjne są wykonane z aluminium, niestety nie działają one na płytach indukcyjnych. Są też kawiarki wykonane z metalu, co do wyglądu…. o gustach się nie dyskutuje, natomiast mają one tą zaletę, że można je używać mając płytę indukcyjną.

Kawiarki można spotkać w różnych sklepach, produkowane są przez wielu producentów. Kupując kawiarkę warto wydać kilkanaście złotych więcej i postawić na jakość. To spowoduje, że będziemy mogli używać bezproblemowo tego urządzenia przez wiele lat.  Warto kupić kawiarkę marki Bialetti. Produkty tej firmy to jakość sama w sobie, poza tym, możemy dokupić do niej uszczelkę czy zaworek.

Obecnie niektóre kawiarki mogą też przyrządzać kawę z cremą lub ze spienionym mlekiem w postaci kawy latte. O tych kawiarkach w następnych wpisach.

 

Automatyczny ekspres do kawy? Jaki wybrać?

W Polsce w lawinowym tempie przybywa użytkowników ekspresów do kawy.

Powoli w przeszłość odchodzi polski sposób zalewania mielonej kawy wrzątkiem z czajnika (mylnie nie wiedzieć dlaczego nazywany „po turecku”).

W sklepach półki uginają się od sprzętu różnej maści. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Oczywiście wchodząc do sklepu ze sprzętem AGD zaraz opieką otoczy nas doradca, który jak nam się wydaje chętnie nam pomoże i postawi diagnozę czego tak naprawdę potrzebujemy. Jednak nie ufałbym zbytnio doradcom w sieciowych sklepach AGD. Mają oni swój interes, a nasze potrzeby raczej się zbytnio tutaj nie liczą. Dlatego podstawową rzeczą przed zakupem ekspresu do kawy jest czytać poradniki ludzi związanych z branżą kawową.

Podstawowe pytania jakie musimy sobie zadać, to

 • gdzie ekspres będzie używany (dom, biuro)
 • ile osób będzie korzystało z ekspresu
 • ile kaw dziennie ekspres będzie zaparzał

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam się zastanowić czy warto inwestować w ekspres automatyczny z młynkiem, kosztujący kilka tysięcy złotych, czy szukać innej alternatywy.

Jeżeli w domu kawę pije jedna lub dwie osoby, przeważnie rano, bo później pijemy kawę w pracy, a wieczorem wracając do domu na kawę jest za późno, to ekspres taki będzie chyba zbyteczny i jego możliwości nie będą wykorzystane. Tak samo w biurze, przy kilku kawach dziennie wydatek kilku tysięcy na ekspres nie do końca może być uzasadniony. No chyba, że mamy na zbyciu kilka tysięcy złotych i uważamy, że fajnie jest otaczać się różnymi gadżetami.

Alternatywą dla ekspresów automatycznych z młynkiem są ekspresy na kawę porcjowaną, typu Nespresso, Dolce Gusto, Tassimo czy wreszcie Senseo. Oczywiście systemów jest więcej, ale wymieniłem te najbardziej popularne. Należałoby się zastanowić czy nie wystarczyłby nam taki ekspres w domu czy nawet małym biurze. Tym bardziej, że z ekspresów automatycznych z młynkiem bardzo często nie osiągniemy lepszego efektu jak z ekspresu tzw. kapsułkowego. Z racji jakości naparu w tej kategorii skupiłbym się na systemie Nespresso oraz Senseo. Biorąc pod uwagę szeroką paletę dostępnych kaw i producentów kapsułek czy saszetek, te systemy biją pozostałe na głowę. Jeżeli dodamy do tego koszty eksploatacji, na które głównie wpływa koszt zakupu kawy, to bezkonkurencyjny pozostaje system Senseo. Senseo ma najlepszy stosunek ceny do jakości.

Ekspresy na kapsułki czy na saszetki również potrafią przyrządzać kawy mleczne typu latte czy cappuccino. Często są też łatwiejsze w utrzymaniu czystości i codziennej obsłudze.

Jeżeli jednak uważamy, że ekspres automatyczny z młynkiem najbardziej będzie zaspokajał nasze potrzeby, to wtedy musimy zadać sobie pytanie, czy w zdecydowanej większości pijemy kawy tzw. czarne czy raczej mleczne. Jeżeli będą to kawy czarne, to nie warto inwestować w drogie ekspresy, na których cenę wpływa zaawansowany system spieniania mleka (tym bardziej, że taki system to jest dodatkowy element codziennej obsługi).

Natomiast jeżeli kawy z mlekiem to jest nasz konik, to musimy zwrócić uwagę na porządny system spieniania mleka. Co jest ważne w takim systemie? Najważniejsze jest to, aby spieniacz ten był jak najprostszy w utrzymaniu czystości. Mleko ma to do siebie, że gdy niedokładnie wyczyścimy system spieniający, to będziemy mieli trudny do pozbycia się nieprzyjemny zapach. Najlepsze są systemy, w których mamy dyszę spieniającą i wężyk, przez który mleko zaciągane jest z zewnetrznego pojemnika lub po prostu kartona. Najgorzej, gdy w ekspresie jest wbudowany zbiornik na mleko i wewnątrz ekspresu są przewody, przez które mleko jest doprowadzane do dyszy i wylewki. Jest to trudne do obsługi i utrzymania czystości.

W ekspresach producenci nastawiają się na stosowaniu filtrów do wody. Najlepiej jest wybrać taki ekspres, w którym jest możliwość wyłączenia takiego filtra i stosować filtr zewnętrzny. Filtry wewnętrzne w ekspresach niekorzystnie wpływają na koszt eksploatacji ekspresu. A korzystając z filtra zewnętrznego możemy filtrować wodę używaną również w innych urządzeniach w naszej kuchni.

Zawsze też warto zwrócić uwagę na poręczność w użytkowaniu, łatwość nalania wody do zbiornika, nasypania kawy, opróżnienia tacki ociekowej i pojemnika na fusy.

Kupując automatyczny ekspres do kawy warto zajrzeć do warunków gwarancji. Przeważnie na ekspresy producent daje 2 lata gwarancji, ale istotne jest też to ile kaw możemy zaparzyć w tym okresie.

Rozbieżność cenowa w ekspresach do kawy jest znaczna. Oczywiście na cenę wpływa cała masa gadżetów, elektronicznych opcji ustawień. Z tym trzeba uważać, bo często nie korzystamy z wielu funkcji. Za wyższą ceną stoją jednak często też lepsze materiały, z których jest wykonany, a co za tym idzie większa żywotność ekspresu.

Ekspresy do kawy tak jak  inne rzeczy zaopatrzone są w bardzo dużą ilość gadżetów, których w codziennym życiu nie będziemy używać. Dlatego kupując ekspres trzeba do tego zabrać się raczej z zimną głową i nie ulegać emocjom:)

9 porad dla użytkowników ekspresów Senseo.

Jeżeli jesteś już posiadaczem ekspresu do kawy Senseo, zdążyłeś się zapewne przekonać, że jest to wynalazek pozwalający w prosty, czysty i szybki sposób zaparzyć dobrą kawę.

Jednak, aby kawa z tego urządzenia była zawsze dobra, a ekspres służył nam bezawaryjnie przez wiele lat, trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

 • Jak każdy ekspres do kawy, tak i Senseo bardzo lubi, gdy jest na bieżąco utrzymywany w czystości. Z zewnątrz najlepiej przecieraj go delikatnie zwilżoną, lub suchą, miękką ściereczką, tak aby po pewnym czasie nie było na nim wielu rys. Zawsze też warto opłukać tackę ociekową, ponieważ gdy to zaniedbasz, blaszana podstawka będzie miała trudny do usunięcia brązowy nalot. Oczywiście warto wylewać wodę z pojemnika umieszczonego pod tacką, żeby po pierwsze nie dopuścić do przelania się wody na zewnątrz, po drugie woda tam zalegająca po paru dniach (jeżeli nie wyparuje) ma nieprzyjemny zapach.
 • Warto co pewien czas uruchomić proces zaparzania, ale bez wkładania saszetki z kawą. Pozwoli to na opłukanie padholdera (sitka, do którego wkładamy saszetkę) z resztek poprzednio zaparzanej kawy. Pozwoli to na utrzymanie padholdera w czystości. Nawet gdy po zaparzeniu kawy każdorazowo opłukujesz padholder pod bieżącą wodą, to zalega w środku osad. Niekiedy zdarzyć się może, że przez padholder leci mniej kawy lub co gorsze padholder zatka się całkowicie. Wtedy warto umyć padholder w zmywarce do naczyń, co pozwoli go udrożnić.
 • W ekspresach z możliwością spieniania mleka musisz każdorazowo po użyciu spieniacza wyczyścić spieniacz i koniecznie zbiornik na mleko (jeżeli jest). Bardzo wrażliwą częścią jest plastikowy wężyk. Gdy go nie wyczyścisz będzie miał bardzo nieprzyjemny zapach, który jest niezwykle trudny do usunięcia.
 • Co trzy miesiące powinieneś dokonać procesu odkamieniania. Możesz w tym celu użyć roztworu na bazie kwasku cytrynowego, ale ja zawsze używam oryginalnego preparatu, mam przynajmniej pewność, że nic się nie popsuje. Niektórzy używają wody filtrowanej, która  eliminuje kamień, więc ten proces jest potrzebny, ale o wiele rzadziej. Niektóre modele ekspresów Senseo mają sygnalizację o potrzebie dokonania procesu odkamienienia.
 • Jakość kawy zależy od jakości wody. Jeżeli w kranie masz wodę słabej jakości, to możesz zastosować wodę butelkowaną. Oczywiście woda w zbiorniku powinna być świeża, nie powinna stać kilka dni :). Ze swojego doświadczenia wiem, że nie chce mi się często wymieniać wody i robie to wtedy, gdy zabraknie. Dlatego nie ubolewam, gdy w ekspresie zbiornik na wodę jest niewielki, przynajmniej jestem zmuszony do częstego uzupełniania, przez co mam zawsze świeżą wodę. Jeżeli masz duży zbiornik, a postępujesz tak jak ja, to nalewaj mniej wody:)
 • Zawsze używaj świeżej kawy. Niektóre firmy produkują saszetki i każdą pakują osobno w folię aluminiową. W tym przypadku masz gwarancję, że kawa nam nie zwietrzeje. Jeżeli masz kawę w opakowaniach np po 36 czy 48 saszetek, warto podzielić te saszetki na mniejszą ilość i przechowywać je osobno w szczelnych pojemniczkach. Jak masz kilkadziesiąt saszetek w pojemniku, do momentu wykorzystania wszystkich otwierasz pojemnik kilkadziesiąt razy i za każdym otwarciem masz mniej aromatu, który po otwarciu pojemnika ulatuje.
 • Saszetkę z kawą musisz starannie umieścić w padholderze, tak aby kawa była rozmieszczona równomiernie. Jeżeli kawa nie będzie równomiernie rozmieszczona, woda będzie przeciekać miejscami, gdzie kawy jest mniej, ponieważ będzie miała mniejszy opór. To spowoduje, że napar będzie mniej aromatyczny i mniej smaczny. Niektóre saszetki mają nadrukowane logo producenta. Kładź zawsze saszetkę w padholderze logiem do góry. Przeważnie saszetki są tak wyprofilowane, że jedna strona jest bardziej wypukła. Zawsze umieszczaj saszetkę w padholderze stroną bardziej wypuklą do spodu. Umieszczanie saszetek odpowiednią stroną jest ważne, ponieważ przeważnie saszetka jest tak skonstruowana, że na wierzchu zastosowana jest bibuła łatwiej przepuszczająca wodę, a na spodzie bibuła trudniej przepuszczająca wodę. To powoduje lepszą ekstrakcję kawy.
 • Jeżeli do kawy dolewasz mleka (dotyczy to użytkowników ekspresów bez spieniacza) to staraj się najpierw nalać do filiżanki mleko, a później do tej filiżanki z mlekiem zaparzaj kawę. To spowoduje lepszą konsystencję kawy oraz trwalszą cremę (tą piankę u góry). Czyli nie nalewasz mleka do kawy tylko kawę do mleka. Prawie to samo, ale prawie robi różnicę:)
 • Staraj się, aby kubek czy filiżanka, do których nalewasz kawę były ciepłe. Gdy nalewasz gorącą kawę do zimnego naczynia, to ścianki tego naczynia pochłaniają ciepło, co powoduje, że kawa po chwili staje się letnia. Jeżeli chcesz, aby kawa po zaparzeniu dłużej utrzymywała ciepło. to podgrzej filiżankę czy kubek. Możesz to zrobić przez włożenie naczynia na chwilę do mikrofalówki lub poprzez napełnienie naczynia na chwilę gorącą wodą.

Odkamieniacz i inne akcesoria oraz części zamienne możecie kupić w sklepie internetowym www.caffetea.pl .

Philips Senseo naszym przyjacielem jest !

W poprzednim wpisie zapoznaliśmy się wstępnie z systemem Senseo. Gdy już zdecydowaliśmy, że w naszym domu lub biurze lub innym miejscu, gdzie spędzamy dużą część naszego życia, zamieszka nasz nowy przyjaciel Philips Senseo, musimy rozważyć jaki to będzie konkretnie model.

Na szczęście nie będzie to zbyt trudny wybór.

Podstawowym kryterium będzie to, czy chcemy ekspres z możliwością spieniania mleka, czy też ta umiejętność jest dla nas zbędna.

Jeżeli uwielbiamy kawę latte czy cappuccino, albo chcemy zrobić wrażenie na naszych gościach, to nie mamy wyboru, ponieważ w chwili obecnej taką możliwość ma jedynie ekspres tzw. Latte Duo. Ekspresy te opatrzone są symbolami HD 7855, HD 7856, HD 7857 oraz HD 7858. Jeżeli chodzi o funkcjonalność te ekspresy nie różnią się niczym. Symbole określają raczej kolorystykę oraz detale designerskie. Ekspres Latte Duo doskonale potrafi zaparzyć kawy czarne. Ma regulację wielkości kawy, która sprowadza się do dozowania ilości kawy (jeżeli chcemy kawę mocniejszą to wody leje się mniej, jeżeli chcemy łagodniejszą kawę to wody leje się więcej). Są trzy wielkości kawy, każdą wielkość możemy sobie zaprogramować. Jednocześnie możemy zaparzyć dwie kawy. Ale podstawową zaletą tej maszyny jest możliwość spienienia mleka, a co za tym idzie przygotowanie kaw mlecznych cappuccino, latte oraz macchiato. Ekspres bez problemu przyrządza TRÓJWARSTWOWĄ LATTE. Maszyna jest bardzo prosta w użyciu, bardzo łatwa w czyszczeniu. Jest niewielki i nie zajmie zbyt wiele miejsca nawet w najmniejszej kuchni.

Jeżeli jednak nie pijesz kaw mlecznych lub pijesz je sporadycznie, albo dolewasz do kawy mleko bez spieniania czy podgrzewania i jest Ci z tym dobrze, to wystarczy kupić maszynę prostszą i oczywiście mniej odchudzającą portfel. W chwili obecnej na rynku jest sporo modeli. Najprostsze i najtańsze to modele opatrzone symbolem HD7810, HD 7812, HD 7817, HD 7819. Pod względem funkcjonalności ekspresy nie różnią się od siebie niczym, symbole mogą wskazywać na różnice w szczegółach związanych z designem. Wielkość kawy jest zaprogramowana, nie ma możliwości zmiany. Jednocześnie możemy zaparzyć dwie kawy.

Na rynku możemy spotkać również trochę bardziej zaawansowane maszyny tzw. Viva Caffe (oczywiście mówimy o ekspresach nie spieniających mleka). Ekspresy są opatrzone  symbolami HD 7827, HD 7829. Mają one delikatnie większe zbiorniki na wodę, regulowaną wysokość wylewki (możemy podstawić większy kubek), sygnalizację potrzeby odkamienienia. Wykonane są z lepszej jakości plastiku, jest więcej kolorów do wyboru.

Ostatnio na rynek Philips wprowadził nowy model ekspresu Senseo HD 7892. Ekspres ma możliwość zaparzania kawy z saszetek jak dotychczas. Natomiast jeżeli chcielibyśmy jednocześnie zaparzyć więcej kawy (7 filiżanek), to możemy użyć specjalnego filtra z termosem – w tym przypadku używamy zwykłej kawy mielonej, nie saszetki. Ja osobiście jestem sceptycznie nastawiony do takiego rozwiązania. Parzenie kawy tradycyjnie z saszetek nie zajmuje wcale więcej czasu niż parzenie przelewowe do termosa poprzez filtr papierowy. Kawa zaparzana z saszetki do filiżanki ma inny smak (wg mnie lepszy) niż kawa zaparzana do termosa.

Mam nadzieję, że trochę udało sie uporządkować wiedzę o ekspresach Senseo. jeżeli macie jakieś pytania, to proszę je zadać w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć.

Ekspresy możecie kupić w sklepie internetowym www.caffetea.pl , ekspresy nowe, na gwarancji.

Tajemnica pewnej saszetki czyli Senseo.

Senseo.

Od lat znane w krajach Europy Zachodniej, u nas doskonale zaakceptowane przez rzesze smakoszy kawy, ale jednak niszowe.

W 2001 roku holenderska palarnia kawy firma Douwe Egberts wraz z holenderskim producentem AGD firmą Philips wprowadziły na rynek nowy system zaparzania kawy – Senseo. Jak się okazało system przebojem wkroczył na rynek, a co więcej , od kilkunastu lat jest nadal pożądany i spełnia oczekiwania całej rzeszy ludzi pijących kawę w Europie i na innych kontynentach.

Mimo, że obecnie na rynku funkcjonuje wiele systemów zaparzania kawy, tzw. potocznie systemami kapsułkowymi, to Senseo posiada wiele zalet, których nie posiadają innego tego typu systemy.

Ale o co chodzi z tym Senseo?

Kawa po procesie prażenia zostaje zmielona i umieszczona w papierowej saszetce. Wygląda ona podobnie do saszetki z herbatą.

Tak przygotowaną saszetkę z kawą umieszczamy w specjalnie do tego przeznaczonym ekspresie do kawy. Ekspres wykorzystując ciśnienie przelewa gorącą wodę przez saszetkę zaparzając w ten sposób kawę. Każda saszetka kawy jest takiej samej wielkości, ma znormalizowane wymiary, ale przede wszystkim zawiera 7g kawy. Generalnie założenie jest takie, że 7g kawy pozwala przygotować 110ml naparu. Czas parzenia wynosi ok. 30 sekund. Pomimo tego, że ekspres wykorzystuje niskie ciśnienie, bo ok. 1,5 bara, odpowiednie przygotowanie kawy umieszczonej w saszetce, a więc odpowiednie prażenie, dobór ziaren oraz mielenie, pozwala uzyskać napar o bardzo dobrych parametrach smakowych i aromatycznych. Na powierzchni zawsze otrzymujemy cremę, której gęstość i obfitość zależą od  rodzaju zastosowanych ziaren.

 

Ekspresy Senseo możemy generalnie podzielić na dwie grupy. Jedna grupa to ekspresy przyrządzające tylko kawę „czarną”, druga grupa to ekspresy posiadające możliwość spieniania mleka czyli oprócz kaw czarnych potrafiące przygotować kawy typu cappuccino czy latte. Więcej o samych ekspresach będzie w innym wpisie na blogu.

Ekspresy doskonale sprawdzają się w domowych kuchniach, ale również w małych biurach, kancelariach, gabinetach kosmetycznych itp.

Zalety Senseo:

Powtarzalność smaku i aromatu poprzez zachowanie idealnych proporcji kawy i wody oraz temperatury zaparzania. Łatwość obsługi, która sprowadza się do włożenia saszetki z kawą do ekspresu i naciśnięcie przycisku. W ciągu 30 sekund możemy zaparzyć dwie kawy. Nie brudzimy w kuchni czy w biurze, po zaparzeniu wystarczy wyrzucić saszetkę. Urządzenie nie ma młynka, co też często jest ważne, aby nie budzić rano domowników czy sąsiadów.

W stosunku do systemów kapsułkowych Senseo ma zdecydowanie lepszy smak, kawa nie ma kontaktu z plastikiem i aluminium, przez to również nie zaśmieca środowiska naturalnego.

Jedyną wadą tego systemu jest to, że kawy Senseo raczej nie spotkamy w stacjonarnych sklepach w Polsce, a jeżeli już gdzieś ją znajdziemy, to będzie to bardzo ograniczony asortyment. Kawę oczywiście bez problemu w olbrzymim asortymencie znajdziemy w Internecie.

Jeżeli macie jakieś pytania, to zadawajcie je w komentarzach, z ekspresami i kawą Senseo możecie zapoznać się na stronie sklepu www.caffetea.pl

 

 

Witaj, świecie!

 

Od jakiegoś czasu chodził mi po głowie pomysł prowadzenia bloga, w który mógłbym podzielić się z Wami swoją wiedzą, a może bardziej doświadczeniami związanymi ze światem kawy. Jest w Internecie wiele materiałów, które tak naprawdę są przeznaczone dla ortodoksyjnych kawoszy 🙂 Ja będę próbował podejść do zagadnienia od strony przeciętnego kawosza, dla którego jeden stopień temperatury zaparzania w tą czy w tamtą nie robi różnicy. Z resztą zobaczymy jak rozwinie się temat i w którą stronę będę się kierował. Czas pokaże….

Na razie udało mi się ogarnąć blog od strony informatycznej, z czego niezmiernie jestem zadowolony. A zatem:  Witaj, świecie!