Automatyczny ekspres do kawy? Jaki wybrać?

W Polsce w lawinowym tempie przybywa użytkowników ekspresów do kawy.

Powoli w przeszłość odchodzi polski sposób zalewania mielonej kawy wrzątkiem z czajnika (mylnie nie wiedzieć dlaczego nazywany „po turecku”).

W sklepach półki uginają się od sprzętu różnej maści. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Oczywiście wchodząc do sklepu ze sprzętem AGD zaraz opieką otoczy nas doradca, który jak nam się wydaje chętnie nam pomoże i postawi diagnozę czego tak naprawdę potrzebujemy. Jednak nie ufałbym zbytnio doradcom w sieciowych sklepach AGD. Mają oni swój interes, a nasze potrzeby raczej się zbytnio tutaj nie liczą. Dlatego podstawową rzeczą przed zakupem ekspresu do kawy jest czytać poradniki ludzi związanych z branżą kawową.

Podstawowe pytania jakie musimy sobie zadać, to

  • gdzie ekspres będzie używany (dom, biuro)
  • ile osób będzie korzystało z ekspresu
  • ile kaw dziennie ekspres będzie zaparzał

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam się zastanowić czy warto inwestować w ekspres automatyczny z młynkiem, kosztujący kilka tysięcy złotych, czy szukać innej alternatywy.

Jeżeli w domu kawę pije jedna lub dwie osoby, przeważnie rano, bo później pijemy kawę w pracy, a wieczorem wracając do domu na kawę jest za późno, to ekspres taki będzie chyba zbyteczny i jego możliwości nie będą wykorzystane. Tak samo w biurze, przy kilku kawach dziennie wydatek kilku tysięcy na ekspres nie do końca może być uzasadniony. No chyba, że mamy na zbyciu kilka tysięcy złotych i uważamy, że fajnie jest otaczać się różnymi gadżetami.

Alternatywą dla ekspresów automatycznych z młynkiem są ekspresy na kawę porcjowaną, typu Nespresso, Dolce Gusto, Tassimo czy wreszcie Senseo. Oczywiście systemów jest więcej, ale wymieniłem te najbardziej popularne. Należałoby się zastanowić czy nie wystarczyłby nam taki ekspres w domu czy nawet małym biurze. Tym bardziej, że z ekspresów automatycznych z młynkiem bardzo często nie osiągniemy lepszego efektu jak z ekspresu tzw. kapsułkowego. Z racji jakości naparu w tej kategorii skupiłbym się na systemie Nespresso oraz Senseo. Biorąc pod uwagę szeroką paletę dostępnych kaw i producentów kapsułek czy saszetek, te systemy biją pozostałe na głowę. Jeżeli dodamy do tego koszty eksploatacji, na które głównie wpływa koszt zakupu kawy, to bezkonkurencyjny pozostaje system Senseo. Senseo ma najlepszy stosunek ceny do jakości.

Ekspresy na kapsułki czy na saszetki również potrafią przyrządzać kawy mleczne typu latte czy cappuccino. Często są też łatwiejsze w utrzymaniu czystości i codziennej obsłudze.

Jeżeli jednak uważamy, że ekspres automatyczny z młynkiem najbardziej będzie zaspokajał nasze potrzeby, to wtedy musimy zadać sobie pytanie, czy w zdecydowanej większości pijemy kawy tzw. czarne czy raczej mleczne. Jeżeli będą to kawy czarne, to nie warto inwestować w drogie ekspresy, na których cenę wpływa zaawansowany system spieniania mleka (tym bardziej, że taki system to jest dodatkowy element codziennej obsługi).

Natomiast jeżeli kawy z mlekiem to jest nasz konik, to musimy zwrócić uwagę na porządny system spieniania mleka. Co jest ważne w takim systemie? Najważniejsze jest to, aby spieniacz ten był jak najprostszy w utrzymaniu czystości. Mleko ma to do siebie, że gdy niedokładnie wyczyścimy system spieniający, to będziemy mieli trudny do pozbycia się nieprzyjemny zapach. Najlepsze są systemy, w których mamy dyszę spieniającą i wężyk, przez który mleko zaciągane jest z zewnetrznego pojemnika lub po prostu kartona. Najgorzej, gdy w ekspresie jest wbudowany zbiornik na mleko i wewnątrz ekspresu są przewody, przez które mleko jest doprowadzane do dyszy i wylewki. Jest to trudne do obsługi i utrzymania czystości.

W ekspresach producenci nastawiają się na stosowaniu filtrów do wody. Najlepiej jest wybrać taki ekspres, w którym jest możliwość wyłączenia takiego filtra i stosować filtr zewnętrzny. Filtry wewnętrzne w ekspresach niekorzystnie wpływają na koszt eksploatacji ekspresu. A korzystając z filtra zewnętrznego możemy filtrować wodę używaną również w innych urządzeniach w naszej kuchni.

Zawsze też warto zwrócić uwagę na poręczność w użytkowaniu, łatwość nalania wody do zbiornika, nasypania kawy, opróżnienia tacki ociekowej i pojemnika na fusy.

Kupując automatyczny ekspres do kawy warto zajrzeć do warunków gwarancji. Przeważnie na ekspresy producent daje 2 lata gwarancji, ale istotne jest też to ile kaw możemy zaparzyć w tym okresie.

Rozbieżność cenowa w ekspresach do kawy jest znaczna. Oczywiście na cenę wpływa cała masa gadżetów, elektronicznych opcji ustawień. Z tym trzeba uważać, bo często nie korzystamy z wielu funkcji. Za wyższą ceną stoją jednak często też lepsze materiały, z których jest wykonany, a co za tym idzie większa żywotność ekspresu.

Ekspresy do kawy tak jak  inne rzeczy zaopatrzone są w bardzo dużą ilość gadżetów, których w codziennym życiu nie będziemy używać. Dlatego kupując ekspres trzeba do tego zabrać się raczej z zimną głową i nie ulegać emocjom:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *